Ehemalige Bürgermeister

Ehemalige Bürgermeister

 

Jan. 1876 - Mär. 1883    H. Mandlinger

Apr. 1883 - Dez. 1887    H. Löffler
Jan. 1888 - Dez. 1893    Joseph Kerschenlohr
Jan. 1894 - Dez. 1899    H. Mosandl
Jan. 1900 - Dez. 1914    Franz Xaver Löffler
Jan. 1915 - Jun. 1919    Lorenz Kiermayer
Jul.   1919 - Jul. 1945    Franz Meier
Aug. 1945 - Mai  1948    Max Kretschmeier
Jun. 1948 - Apr. 1960    Michael Wittmann
Mai  1960 - Apr. 1964    Ludwig Kleiner
Mai  1964 - Apr. 1978    Michael Heggenberger
Mai  1978 - Apr. 1996    Alfons Weber
Mai  1996 - Apr. 2008    Josef Bienek
Mai  2008 - Dez. 2012    Jürgen Hauke